SlovakNHL.sk
Najväčší projekt IIHF privedie do Bratislavy hviezdy ženského hokeja
BRATISLAVA (SZĽH) - Medzinárodná federácia ľadového hokeja (IIHF) spustila svoj doposiaľ najväčší program na rozvoj ľadového hokeja žien. Bude ho realizovať prostredníctvom Športových veľvyslankýň IIHF a školiteľov trénerov. Projekt potrvá dva a pol roka - v termíne od 1. júla 2011 do konca januára 2014, teda prakticky až po zimné olympijské hry v Soči. Je založený na partnerstve najlepších resp. špičkovýc hsvetových hokejových trénerov žien resp. hokejistiek v úlohe športových veľvyslankýň zo štyroch hokejovo najvyspelejších krajín - USA, Kanada, Fínsko a Švédska a deviatke krajín, ktoré sa usilujú priblížiť k spomínanej svetovej špičke - Čína, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Kazachstan, Nórsko, Rusko, Slovensko a Švajčiarsko.

Je vyznamenaním pre slovenský hokej, že tento veľkolepý projekt odštartuje kempom IIHF na Slovensku, konkrétne v Bratislave v dňoch 4. - 12. júla 2011, za účasti 13 krajín! Srdcom kempu bude novo zrekonštruovaný Zimný štadión Ondreja Nepelu, ktorý len pred pár  týždňami bol dôstojným dejiskom bojov mužskej hokejovej elity v rámci 75. svetového šampionátu.

Ženský hokej je na olympijskom ľade od Nagana 1998. Vlani pri jeho štvrtom štarte na ZOH vo Vancouveri pred ženskýmfinále Kanada - USA (2:0) varoval prezident MOV Jacques Rogge čelných predstaviteľov svetového hokeja, že musia popracovať na zvýšení počtu tímov patriacich do svetovej špičky v ženskom hokeji, pretože rozdiel medzi dvojicou finalistiek a ostatným svetom sa nezmenšuje a s dodal, že trpezlivosť v tomto smere bude maťsvoje limity. IIHF a spolu s ňou celá svetová rodina hokejistiek sa pod hrozbou nestiahli do defenzívy, neuchýlili sa k slovným prestrelkám na obhajobu, ale vzali varovanie z pozitívnej stránky. Nasmerovali svoje úsilie tak, aby rozvoj ženský hokej napredoval oveľa rýchlejšie a slová prvého muža olympizmusa nemohli stať realitou.Projekt pokroku, ako ho v IIHF charakterizovali, nesie v sebe aj paradox, že líderky ženského hokeja zvyšujú hernú kvalitu svojich budúcich konkurentiek.Pochopili, že to je správna cesta, ak nie jediná, pretože na podobné vyrovnávanie kvality ako sme ho poznali z mužského hokeja, v dnešnom uponáhľanom svete nieuž priestoru. Stojí však za pripomenutie, že hokejisti Kanady brali zlato zo všetkých olympijských turnajov v rokoch 1920 - 1952, s výnimkou roku 1936. Aj takej hokejovej krajine ako je Švédsko trvalo 64 rokov kým zdolalo na ZOH Kanadu, Švajčiarom dokonca 86 rokov...

Každá z deviatich krajín zapojených do tohto grandiózneho projektu Partnerstva pre pokrok ženského ľadového hokeja bude mať svojich štyroch patrónov. Dvojicu inštruktorov - školiteľov, ktorí budú rozvíjať nielen zručnosti na ľade, ale oboznámia účastníčky kempu aj s najnovšími poznatkami z prípravy vrcholových športovkýň. Na ceste za olympijským snom, o spôsobe ako ho naplniť budú hokejistky - či už ženy alebo juniorky do 18 rokov - navigovať zasa dvojice športových veľvyslankýň. Grupujú sa zo štyroch najsilnejších krajín svetového ženského hokeja - USA, Kanady, Fínska a Švédsko, sú ozdobené množstvom medailí zo zimných olympijských hier či majstrovstiev sveta! Zástupkyne (i zástupcovia) oboch skupín predstavujú to najlepšie zo svetového ženského hokeja aj z hľadiska poznatkov, skúseností, z praxe na najvyššej úrovni.

"Najlepší spôsob, ako sa stať úspešným, je, že máme príležitosť učiť sa od niekoho, kto už bol úspešný," hovorí Tanya Foleyová, manažérka úseku programov a akcií ženského hokeja v rámci IIHF, zodpovedná za celý projekt a samozrejme povedie kemp v Bratislave a jej pravou rukou bude Slovenka Ľubomíra Kožanová, členka Ženskej komisie IIHF. "Zaradením tímu poradcov a veľvyslancov pre každú jednu z krajín zapojených do programu po dobu dva a pol roka, budú mať reprezentácie, pripravujúce sa na kvalifikáciu o účasť na ZOH 2014 v Soči výdatnýzdroj poznatkov, aký v minulosti pred vstupom na olympijskú scénu nemali. Veríme, že je to veľmi správny spôsob, ktorý pomôže družstvám pripraviť sa na potrebnej olympijskej úrovni," dodáva Kanaďanka

Obsadenie na spomínaných pozíciách je doslova hviezdne. Na prvom mieste treba spomenúť Hayley Wickenheiserovú, koordinátorku športových veľvyslankýň. Kanaďanka je najväčšou postavou ženského svetového hokeja - je držiteľkou troch zlatých a striebornej medaily zo ZOH, je 6-násobnou majsterkou sveta a majiteľkou štyroch strieborných medailí z MS! Šéfka skupiny 18 školiteľov trénerov, v projekte aj inštruktorka Nórok, ďalšia Kanaďanka Melody Davidsonová je členkou Olympijskej siene slávy Kanady 2011, doviedla hokejistky javorových listov o.i. k zlatu na ZOH 2002, 2006, 2010, k štyrom titulom majstra... Ruskám bude radiť bývalá trénerka olympioničiek Kanady Shannon Millerová, ako vyslankyňa zasa Jennifer Botterillová, držiteľka troch zlatých a striebra zo ZOH a piatich titulov z MS ! Pri hokejistkách ČR uvidíme býv. hráča NHL, reprezentanta Kanady so striebrom z MS 1985 v Prahe i MS 1991 vo Fínsku, člena realizačného tímu zlatých Kanaďaniek na ZOH 2010 Douga Lidstera. Vyslankyňou reprezentácie Kazachstanu bude fínska hviezda Emma Terho-Laaksonenová atď.

Slovenské reprezentantky budú mať tiež vynikajúcich patrónov. Tréner Miroslav Karafiát dozaista privíta spoluprácu s Američankou Margaret „Digit" Murphyovou. Bývalá vynikajúca hráčka (123 gólov+90 asistencií) je trénerskou legendou v ženskou hokeji, má za sebou 22 mimoriadne úspešných sezón. Už v roku 2007 sa stala s 300 výhrami „najvíťaznejšou" kormidelníčkou v ženskom hokeji v USA, charizmatickú osobnosť, matku šiestich detí, hlavnú trénerku pri družstve žien z Brownovej univerzity na Rhode Islande zdobia majstrovské tituly ako na bežiacom páse. Spolu s ňou bude inštruktorom pri družstve SR Rick Polutnik, ktorý s Kanaďankami vybojovali tituly na MS 1990 a 1992, na klubovej úrovni doviedol hráčky Edmontonu Chimos k titulu majsteriek krajiny, bol aj e členom desiatok trénerskych a inštruktorských hokejových rád. Skvelými vizitkami sa môžu pýšiť aj športové vyslankyne nášho družstva Correne Bredinová a Ylva Lindbergová. Kanaďanka má z MS zlato z MS 2001, 2004, pracovala zmluvne v školách ženského hokeja po celej Kanade i USA, v drese Tornado Moskva ako spoluhráčka našej Jany Kapustovej sa tešila z prvenstva v EPM 2010 a sezónu pred tým z titulu majsteriek Ruska. Švédska obrankyňa obliekala dres Tre kronor od roku 1993 plných 16 rokov. Má olympijské striebro (Turín 2006), bronz (2002) a kov rovnakého lesku aj z MS 2005. Od roku 2009 policajtka v tejto sezóne doviedla k národnému titulu hokejistky Segelstorpsu IF. Mnohonásobné medailistky, úspešné trénerky či patrónky majú prakticky všetky reprezentácie. IIHF očakáva, že komunikácia bude pokračovať aj po kempoch a to dokonca s intenzitou každé 2-3 týždne.

Bolo by obrovským prekvapením, keby zlato v Soči vyhral niekto iný ako hokejistky Kanady či USA. „Aj napriek tomu veríme, že tento projekt je jednou z najúčinnejších iniciatív, ktoré prinesú úžitok reprezentáciám jednotlivých krajín v čo najskoršom možnom termíne," tvrdí Tanya Folyeova. Medzinárodná federácia IIHF verí, že už v roku 2014 na ľade v Soči budeme svedkami vysoko kvalitných zápasov v podaní hokejistiek a s menšími rozdielmi v skóre ako tomu bolo vo Vancouveri. Realisticky však očakáva, že do roku 2018 dvojica Kanada - USA ešte nebude mať primeraného vyzývateľa na boj o zlatú medailu, ale na ZOH 2022, to už má byť reálne.Trvá desať rokov, pokým sa podarí vychovať špičkovú hráčku najvyššej úrovne, resp. elitný tím hokejistov.

Kto bude pomáhať svojimi radami i skúsenosťami v projekte?

Zoznam trénerov-inštruktorov i športových veľvyslankýň, ako ho oznámila Medzinárodná federácia ľadového hokeja IIHF vo štvrtok 16. júna 2011.

TRÉNERKY/ TRÉNERI - INŠTRUKTORI (vedení Mel Davidsonovou, býv. trénerkou reprezentantiek Kanady)

Čína: U18/ juniorky - Erin Hamlenová-Whittenová (USA), ženy - Jari Risku (Fínsko)

Česká republika: U18 - Doug Lidster (Kanada),ženy - Linda Lundriganová (USA)

Francúzsko: U18 - France St-Louisová (Kan.),ženy - Daniele Sauvageauová (Kan.)

Nemecko: U18 -Jodi McKennaová (USA),ženy - Peter Elander (Švédsko)

Kazachstan: U18 -Petteri Kilpivaara (Fínsko), ženy - Nancy Wilsonová (Kanada)

Nórsko: U18 -Katie King Crowleyová (USA), ženy -Melody Davidsonová (Kan.)

Rusko: U18 -Christian Yngve (Švédsko), ženy -Shannon Millerová (USA)

Slovensko: U18 -Rick Polutnik (Kanada),ženy - Digit Murphyová (USA)

Švajčiarsko: U18 Margot Pageová (Kanada), ženy -Peter Bolin (Švéd.)

ŠPORTOVÉ VEĽVYSLANKYNE/VEĽVYSLANCI- PATRÓNI (koordinátorkou jetrojnásobná zlatá medailistka ZOH Kanaďanka Hayley Wickenheiserová)

Čína: U18- Jenni Hiirikoskiová (Fín.), ženy - Andrea Kilbourne-Hillová (USA)

Česká republika: U18 - Terhi Mertanenová (Fín.), ženy -Kim Martinová (Švéd.)

Francúzsko: U18-Gina Kingsburyová (Kan.), ženy -SaaraTuominenová (Fín.)

Nemecko: U18 -Fiona Smithová-Bellová (Kan.), ženy - Maria Larssonová (Švéd.)

Kazachstan: U18 -AJ Griswold-Mleczková (USA), ženy -Emma Terho-Laaksenová (Fín.)

Nórsko: U18 -Erika Holstová (Švéd.), ženy -Jamie Hagermanová (USA)

Rusko: U18 -Courtney Kennedyová (USA), ženy -Jennifer Botterillová (Kan.)

Slovensko: U18 -Correne Bredinová (Kan.), ženy -Ylva Lindbergová (Švéd.)

Švajčiarsko: U18 - Therese Brissonová (JKan.), ženy -Jenny Lindqvistová (Švéd.)

 
František Morvay
zdroj: www.szlh.sk
22.06.2011 milos
Naspat
 
(C) 2002 Bratislava, L&M